VII Świętojanki w Królowej

Obraz00115Stowarzyszenie „Dolina Królówki” w b.r. siódmy już raz organizowała imprezę kulturalną na rozpoczęcie nadchodzącego lata i wakacji.

19 czerwca – przy pięknej pogodzie – zgromadziła się liczna widownia przy scenie widowiskowej i na boisku sportowym w Królowej Górnej. Imprezę rozpoczęto od rozegrania turnieju piłki nożnej trzech drużyn ojców, a reprezentujących Królową Górną, Królową Polską i Mszalnicę- Zagóra. Zacięta gra, podgrzewana emocjonalnym dopingiem kibicujących rodzin, oraz barwne stroje zawodników sprawiły, że mecz przybrał formę atrakcyjnego widowiska i wspaniałej zabawy.

Równolegle z meczem piłkarskim rozgrywany był integracyjny mecz bocci w wykonaniu czterech drużyn. Skład dwóch z nich tworzyła młodzież niepełnosprawna z Domu Pobytu Dziennego w Krynicy, a dwóch pozostałych – dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Królowej Górnej.

Od lat bowiem integracja osób niepełnosprawnych jest stałym elementem tego wydarzenia kulturalnego. Wspieramy również leczenie chorego na mukowiscydozę Kamila, podopiecznego Fundacji MATIO. W tym celu odbyła się zbiórka pieniężna do puszek prowadzona przez miejscowych harcerzy.

Po części sportowej rozpoczęły się prezentacje artystyczne. Młodzi artyści ze szkół w Królowej Górnej i Polskiej popisywali się tańcem, śpiewem, grą na instrumentach. Różnorodność prezentowanych programów była tak obszerna, że nie sposób wszystkie wymienić. Panującej atmosfery radości na scenie i na widowni nie da się opisać. Nieustającym brawom nie było końca.

Gościliśmy również u siebie dwa zespoły spoza terenu naszej gminy – zespół ludowy z Klęczan pod przewodnictwem Rafała Kasieczki z programem „Muzyka Klęczany” oraz zespół regionalny Niskowioki ze swoimi przyśpiewkami i tańcami.

Tradycyjnie odbył się konkurs plecenia wianków, a na zakończenie królewskie panny wykonały taniec świętojański, po czym w towarzystwie młodzieńców udały się nad rzekę, aby dokonać tradycyjnego wrzucenia wianków do wody.

Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje: wystawy plastyczne i koronkarskie, loteria fantowa. Prowadzone były różne konkursy i zabawy dla najmłodszych. Bezpieczeństwo uczestników gwarantował punkt medyczny i grupa ratownictwa medycznego.

Nowum tegorocznych Świętojanek była wystawa trofeów myśliwskich zorganizowana przez koło myśliwskie „Darz Bór” pod patronatem PZŁ oraz prezentacja uzbrojenia i wyposażenia rekonstruowanego oddziału partyzanckiego.

Organizatorzy zadbali o to, aby zabezpieczyć gusta i oczekiwania wszystkich uczestników. Wręczono wiele nagród, upominków i prezentów. Zawodników gier sportowych uhonorowano medalami.
Dyskoteka, którą prowadził zespół BRENDY BAND trwała do późnych godzin nocnych.

Wszystko to było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Gminy Kamionka Wielka oraz ludziom, którzy bezinteresownie poświęcili swój czas i pieniądze, aby „Świętojanki” w tym roku mogły odbyć się jako przykład aktywnej formy rodzinnego spędzania wolnego czasu w sposób radosny i kulturalny.

Zarząd Stowarzyszenia gorąco dziękuje wszystkim ludziom dobrej woli, darczyńcom, fundatorom, firmom i urzędom za pomoc rzeczową i finansową. Serdecznie dziękujemy uczestnikom tej pięknej zabawy plenerowej, dzieciom i młodzieży występującym w programach artystycznych oraz ich opiekunom, dyrektorom szkół w Królowej Górnej i Królowej Polskiej, harcerzom, strażakom, gościom i wszystkim nie wymienionym, a wspierającym nasze działanie. Słowa wdzięczności kierujemy do Wójta Gminy Kazimierza Siedlarza, Józefa Świguta – wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Nowym Sączu oraz Zenona Kruczka – przewodniczącego Rady Gminy w Kamionce Wielkiej.

Kawone.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

Dodaj komentarz