Dożynki 2017 w Dolinie Królówki

DSC_0203Drugi raz z rzędu Stowarzyszenie Dolina Królówki podjęło się organizacji międzysołeckich dożynek w Gminie Kamionka Wielka. Wydarzenie to odbyło się  27 sierpnia na scenie widowiskowej w Królowej Górnej. W barwnym korowodzie na tradycyjnych bryczkach zaprzężonych w ogniste kasztany przyjechały delegacje starostów z wieńcami dożynkowymi. Sołtysi z Kamionki Wielkiej, Królowej Górnej, Królowej Polskiej, Mszalnicy–Zagóry i Mystkowa dzielnie przewodniczyli swoim grupom wieńcowym. I choć wszyscy stanowili jedność, to różnili się strojami, odmienną muzyką i śpiewem. Niektóre wioski reprezentowały gospodynie z KGW, które na swoich stoiskach częstowały smakołykami  tradycyjnych potraw. Plac falował barwami kończącego się lata, czego odzwierciedleniem były dożynkowe dekoracje z użyciem kłosów  zbóż,  kwiatów, owoców i warzyw. Pośród rozlicznych atrakcji nie zabrakło oczywiście kolorowych kramów, dmuchańców oraz innych wymyślnych uciech dla mniej lub bardziej odważnych.

Dożynki rozpoczęły się o godzinie 13.00 uroczystą Mszą Świętą dziękczynną w intencji rolników i mieszkańców Gminy, którą celebrował na placu Proboszcz z Królowej Górnej ks. Krzysztof Pasyk. W głoszonym słowie i składanych rolnikom podziękowaniach podkreślił trud ich pracy, liczne niepewności i potrzebę zawierzenia tego wszystkiego Bożej Opatrzności.  Delegacje poszczególnych sołectw złożyły na ołtarzu dary ofiarne z wszystkiego co rodzi ziemia. Poświęcone zostały także wieńce dożynkowe uwite z tegorocznych zbóż i kwiatów. Orkiestra Dęta z Mystkowa zapewniła oprawę muzyczną Mszy Św.

Po zakończonej Mszy Świętej Prezes Stowarzyszenia Zdzisław Ząber podziękował  Księdzu Proboszczowi oraz powitał zebranych i władze Gminy reprezentowane przez Zenana Kruczka – przewodniczącego Rady Gminy w Kamionce Wielkiej, pełniącego jednocześnie funkcję Gospodarza dożynek.

W części obrzędowej na scenie pojawił się ze śpiewem barwny korowód grup wieńcowych na czele z głównymi Starostami dożynek, którzy ofiarowali Gospodarzowi chleb do sprawiedliwego dzielenia. Liczne grupy śpiewaków  ośpiewały wieńce i wyraziły życzenia pod adresem władz gminnych.

Po podziękowaniach Gospodarza i tradycyjnym poczęstunku chlebem nastąpiła część artystyczna w wykonaniu miejscowych (gminnych) zespołów dziecięcych, młodzieżowych  i dorosłych oraz przybyłych gościnnie. Wystąpiły m.in.: Kabaret „Prowizorka” z Kamionki Wielkiej z widowiskiem „Święto plonów”,  Zespół Śpiewaczy „Kamionczanki”, Zespół Wokalny „Chcemy Śpiewać” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej, Julita Nakielska z Mystkowa ze swoją gadką, Grupa Teatralno-Chóralna z Królowej Górnej  z programem „Filozofia Tischnera na Bis” oraz Siostry Sekuła i Aneta Siedlarz, które dały popisowe występy instrumentalno-wokalne. Gościnnie wystąpił Zespół Regionalny „Przyszowianie” z tańcami i przyśpiewkami ludowymi. Karkołomnym okazał się konkurs znajomości sprzętu rolniczego, zagadek, powiedzonek i przysłów ludowych prowadzony przez Urszulę Ząber- Poręba  i Edwarda Nowaka.

Całość  została zwieńczona zabawą taneczną, która trwała do późnych godzin nocnych przy dźwiękach zespołu „Karbo”.

Zarząd Stowarzyszenia „Dolina Królówki” serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom, gościom, a szczególnie sołtysom za mobilizację mieszkańców swoich sołectw i pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

Dodaj komentarz