Za nami IX Świętojanki w Dolinie Królówki

Świętojanki 2018 - 079Tegoroczne Świętojanki w Dolinie Królówki tradycyjnie miały miejsce na placu rekreacyjno – sportowym w Królowej Górnej w dniu św. Jana 24 czerwca 2018r. I choć impreza ma utrwalony przez lata scenariusz, to w tym roku organizatorzy w sposób szczególny zaakcentowali doniosłe wydarzenie, jakim jest 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Przejawiało się to w bogactwie barw narodowych, jak też w treści prezentowanych programów. Najdobitniej uwidoczniło się to w „Rodzinnym Biegu Sztafetowym o Puchar Niepodległości”, którym rozpoczęto zabawę, brawurowo odtańczonym polonezie na murawie boiska sportowego przez młodzież gimnazjalną oraz w wystawionych pracach plastycznych autorstwa uczniów okolicznych szkół pod hasłem „Pocztówka na Stulecie Niepodległej”. 

Rodzinne drużyny sztafetowe składały się z trzech osób i reprezentowały  pokolenie rodziców oraz ich dzieci. Mimo że sztafeta miała charakter zabawy, rywalizacja była ogromna. Zdobywcy pierwszego miejsca otrzymali złote medale oraz „Puchar Niepodległości”, zaś zawodnicy II i III miejsca – medale srebrne i brązowe. Ceremonii wręczenia pucharu i medali dokonał wójt Kazimierz Siedlarz wraz z prezesem Zdzisławem Ząbrem. Oni też dokonali oficjalnego otwarcia imprezy, pozdrawiając zgromadzonych i życząc im dobrej zabawy.

Program artystyczny przygotowany przez dzieci i młodzież ze szkół w Królowej Górnej i Królowej Polskiej miał różne formy i różnorodne treści. Przeważały popisy taneczne, ale były również piosenki, scenki o żartobliwej treści i muzyka instrumentalna. Gościliśmy u siebie znakomitą grupę akrobatyczną SCREAMO TRICKZ oraz dwie utytułowane pary taneczne, które zaprezentowały się w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. W skład jednej z par wchodziła Martyna Dadał z Królowej Górnej. Na scenie wystapiły również miejscowe artystki Siostry Sekuła z wiązanką znanych polskich melodii oraz Aneta Siedlarz, która prezentując swoje muzyczne fascynacje dała radę „Jaskółce uwięzionej” Stana Borysa. Miłe chwile publiczność spędziła z zespołem PODEGRODZCY CHŁOPCY, który uraczył wszystkich bogatym repertuarem piosenek z kręgu muzyki biesiadnej. Niezapomnianych wrażeń dostarczył słynny  sądecki muzyk TOMASZ WOLAK, którego koncertu mieliśmy zaszczyt wysłuchać. Artysta w brawurowym stylu zaprezentował się w przygotowanym programie “Parada Piosenek”.

Na zakończenie popisów scenicznych PANNY ŚWIĘTOJAŃSKIE zaprezentowały przygotowany na tę okazję taniec świętojański. Towarzyszyli im młodzieńcy z płonącymi pochodniami, co sprawiło, że cały ten spektakl był przepiękny. Dziewczęta w białych, zwiewnych sukniach, w przecudnie kolorowych wiankach na głowie, uwitych z żywych kwiatów, tańczące w blasku zachodzącego słońca i płonących pochodni  wyglądały zjawiskowo. Tradycyjnie wieczór zakończył się zabawą taneczną, której przewodniczył DJ MIKE.

Impreza IX Świętojanki nie obyłaby się bez licznych dodatkowych atrakcji. Gościliśmy u siebie Grupę Rekonstrukcji Historycznej TRICHORD ze swoją wioską wikińsko – słowiańską. Tradycyjnie dzieci mogły korzystać z wesołego miasteczka. Atmosferę imprezy podgrzewała loteria fantowa, w której losowano atrakcyjne nagrody (rowery, sprzęt sportowy, AGD, zabawki, bony zakupowe). Atrakcji było tak wiele, że mogły zaspokoić oczekiwania i zainteresowania każdego. Cieszyliśmy się obecnością dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Krynicy-Zdroju.

Organizatorzy (Stowarzyszenie Dolina Królówki)  dziękują wszystkim  uczestnikom spotkania – mieszkańcom,  gościom, licznym sponsorom i darczyńcom, szkołom, Gminie Kamionka Wielka za wsparcie finansowe, Radiu RDN za patronat medialny oraz wszystkim życzliwym, dzięki którym możliwe było przygotowanie i zrealizowanie projektu.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

Dodaj komentarz