Jubileuszowe Świętojanki

DSC_0996Niedzielne popołudnie 16 czerwca 2019 roku upłynęło w Królowej Górnej pod znakiem imponujących świętojańskich atrakcji.

W tym dniu, z inicjatywy Stowarzyszenia Dolina Królówki, miejscowa społeczność była świadkiem wpisanego już na dobre w lokalną tradycję wydarzenia pn. „Świętojanki”. Tegoroczne obchody miały jednak charakter szczególny, gdyż połączone były ze świętowaniem jubileuszu 10-lecia.

Organizatorzy postanowili upamiętnić dziesiąte Świętojanki w nieszablonowy sposób. Na jednej ze ścian siedziby Stowarzyszenia powstał świętojański mural. Stało się to za sprawą sądeckiego artysty malarza w dziedzinie street artu, tworzącego pod pseudonimem Mgr Mors. Mural powstał w trzecim dniu jego zmagań artystycznych jako efekt pracy warsztatowej z grupą osób, uformowaną po spotkaniu w szkole w Królowej Górnej, gdzie miał miejsce wykład połączony z prezentacją multimedialną. Podczas gdy na scenie widowiskowej trwały popisy artystyczne, kolejne elementy projektu pojawiały się na ścianie budynku, co było nie lada gratką dla pasjonatów wrażeń. Organizatorzy przedsięwzięcia, jak co roku, zapewnili publiczności moc doznań artystycznych. Na wstępie jednak, otwarcia uroczystości dokonał prezes Stowarzyszenia Zdzisław Ząber, który z okazji 10-lecia przypomniał krótką historię i główne dokonania Stowarzyszenia. Z miłym słowem do zebranych zwróciła się również radna sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska. Rozpoczęły się emocjonujące popisy utalentowanych uczniów szkół w Królowej Górnej i Królowej Polskiej. Nauczyciele włożyli wiele energii, aby przygotować dzieci i młodzież do występu. Po gromkich oklaskach na scenie pojawił się zespół „Summer of Life”, który zaoferował zebranym niemałą dawkę perfekcyjnych brzmień w pop-rockowym klimacie. Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego pt. „Świętojanki sercem malowane”. Po wytypowaniu najlepszych prac wręczone zostały nagrody w trzech kategoriach wiekowych. Wiele pozytywnej energii dostarczył uczestnikom imprezy porywający koncert młodej wokalistki Anety Siedlarz, która wystąpiła wraz z zespołem. Nie mogło zabraknąć na Świętojankach tradycyjnego wyplatania wianków z ziół i kwiatów. Jak co roku, strojne panny świętojańskie zaprezentowały się zebranej publiczności w prześlicznych wiankach uwitych w ramach zajęć warsztatowych. Gromkie brawa oraz pamiątkowy kubek z okolicznościowym nadrukiem były nagrodą dla wszystkich uczestniczek warsztatów. Wszyscy poczuli dreszczyk emocji, gdy na scenie pojawiły się dwie pary taneczne: Martyna Dadał i Michał Motyka oraz Justyna Stefańska i Artur Wilk. Tancerze oczarowali zebranych wiązanką tańców standardowych i latynoamerykańskich. Prezentacji młodych talentów nie było końca. Duet wokalny Mateusz Poręba i Ola Konar brawurowo wykonał kilka ulubionych piosenek. Po nich zaś muzyka Karpat rozbrzmiewała wokół, gdy Alicja Bogucka z Kapelą grali i śpiewali po góralsku. Na zakończenie popisów scenicznych strojne panny w wiankach zaprezentowały przygotowany na tę okazję urzekający taniec świętojański, po czym udały się nad pobliską rzekę Królówkę, aby puścić wianki na wodę. Wieczór zakończył się zabawą taneczną pod chmurką z zespołem „LUX”.

Organizatorzy zadbali o to, aby zaspokoić gusta i oczekiwania wszystkich uczestników, tak więc można było odwiedzić kiermasz rękodzieła ludowego, stoisko Koła Gospodyń Wiejskich, czy tradycyjną wioskę słowiańską. Oprócz rozlicznych atrakcji przygotowanych przez członków grupy, np. tkanie krajek na bardku, malowanie na wodzie, łucznicy uczyli chętne osoby strzelać z łuku do celu. Dzieci mogły również skorzystać z dmuchanych atrakcji czy z miejscowego placu zabaw. Na osłodę dnia rozdawane były jubileuszowe krówki i pierniczki, a dla występujących tradycyjny polski bigos. Nie można zapomnieć o loterii fantowej, bo robiła ona istną furorę. Niespodzianka goniła niespodziankę. Nic więc dziwnego, że niektóre portfele zostały nieco odchudzone. W tym miejscu należy wspomnieć szanownych gości. Cieszyliśmy się obecnością radnej sejmiku Województwa Małopolskiego Urszuli Nowogórskiej, wójta gminy Andrzeja Stanka, prezes Fundacji Rozwoju Sądecczyzny Anny Majda, samorządowców, dyrektorów szkół, fundatorów fantów na loterię oraz innych zaproszonych na to wydarzenie. Już kolejny raz przybyły do nas osoby niepełnosprawne ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Krynicy-Zdroju. Tutaj ukłon w kierunku radnego Powiatu Nowosądeckiego Józefa Świguta.

X Świętojanki w Dolinie Królówki przeszły do historii. Wspólny trud organizacji przedsięwzięcia nie poszedł na marne. Uśmiechnięte twarze zebranych, rozbawione pociechy i przyjacielskie relacje uczestników pozwalają z perspektywy czasu stwierdzić, że po raz dziesiąty warto było. Razem można więcej zdziałać. Niech jednoczy nas myśl św. Jana Pawła II: „Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”. Gorące podziękowania za okazaną przychylność dla wszystkich, którym dobro wspólne leży na sercu.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Do jego realizacji przyczyniła się również Fundacja Rozwoju Sądecczyzny.

Logo-Małopolska-H-rgb

FRS logo

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

Dodaj komentarz