XIII Świętojanki w Dolinie Królówki przeszły do historii!

Po raz kolejny powitaliśmy lato z przytupem! W niedzielę 23 czerwca  na placu przy scenie widowiskowej w Królowej Górnej zgromadziła się liczna publiczność, aby spędzić niedzielne popołudnie w promieniach lata. Organizator tego przedsięwzięcia, czyli Stowarzyszenie Dolina Królówki, dołożył wszelkich starań, aby wszyscy spragnieni wrażeń zostali usatysfakcjonowani. Urozmaicony repertuar i moc atrakcji towarzyszących spowodowały, że nie było mowy o nudzie… bez względu na wiek.

Inauguracji dokonał Pan Dominik Skwarek – Prezes Zarządu naszego Stowarzyszenia, witając gości oraz życząc wszystkim miłej zabawy. 

Zgodnie ze scenariuszem, jako pierwsze prezentowały swoje talenty dzieci w wieku szkolnym. Podziwialiśmy popisy wokalne Madzi Pałki, Emilki Majoch, Laury Jurkiewicz, Ani Michalik i Oli Mężyk. Kolejnym punktem programu był pokaz tańca artystycznego w wykonaniu Zespołu MINIATURY, działającego przy Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Zachwytom nie było końca. Kilka wejść scenicznych, mnogość układów choreograficznych i co rusz inne kostiumy taneczne przyprawiały o zawrót głowy.  Na placu w tym czasie tradycyjnie trwały warsztaty wicia wianków z ziół i kwiatów. Po popisach tanecznych na scenie pojawił się utalentowany rodzinny zespół wokalno-instrumentalny KSIĄŻKIEWICZ FAMILY. Występ rodziców wraz z dziećmi, Martyną, Marysią i Bartoszem, wprawił publiczność w niecodzienny nastrój. Zrobiło się lirycznie i nastrojowo. Zmiana  nastroju nastąpiła za sprawą MARYSI BARANKIEWICZ, która dała brawurowy popis akrobatyki powietrznej. Temu zjawiskowemu show towarzyszył podziw zmieszany  z dreszczykiem emocji. Następnie mieliśmy okazję posłuchać znakomitego duetu akordeonowego – KACPRA KRÓLA i ADRIANA GRYBLA. Chłopcy dali prawdziwy popis wirtuozerii.  W następnej kolejności wystąpiła wokalistka o duszy artystycznej i z wieloletnim doświadczeniem NINA KOTARBA. Wśród piosenek, które usłyszeliśmy były 2 piosenki autorskie. Występ solowy wokalistki został przyjęty z dużym entuzjazmem. Przyszła kolej na symboliczny konkurs wianków. Strojne panny tradycyjnie zachwyciły swoim wdziękiem i urodą. Gdy upominki dla dziewcząt i pań prowadzących warsztaty zostały wręczone, na scenę tanecznym krokiem wszedł Zespół Regionalny LIPNICZANIE, który żywiołowo zaprezentował się w tańcach i przyśpiewkach ludowych. Z wielkim aplauzem został przyjęty koncert zatytułowany Z GŁĘBI SERCA w wykonaniu czwórki młodych muzyków – KAROLINY SEKUŁY, JOANNY GRYŹLAK, WERONIKI WYSOWSKIEJ i SEBASTIANA CEBULI. Zmiana klimatu nastąpiła za przyczyną Kapeli WYHAJTANI reprezentującej folklor górali podhalańskich.  Ich żywiołowy występ porwał publiczność bez reszty. Emocje sięgały zenitu również podczas koncertu Zespołu FARELLBAND, który oczarował wszystkich swoimi przebojami wszechczasów. Zgodnie z tradycją, na   zakończenie prezentacji scenicznych panny w wiankach wykonały świętojański pląs do nastrojowej muzyki. Po zakończonym tańcu, w towarzystwie chłopców niosących pochodnie, udały się w kierunku pobliskiej rzeki, aby tam rzucić wianki na wodę. Zwieńczeniem dnia była zabawa taneczna przy dźwiękach Kapeli MAJSTRY. Nogi same rwały się do tańca.

W trakcie prezentacji scenicznych, na placu działali aktywnie strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Królowej Górnej, którzy oprócz pokazu sprzętu specjalistycznego prezentowali działania z różnych dziedzin ratownictwa, ciesząc się dużym zainteresowaniem.

Dodatkowo imprezie towarzyszyły: loteria fantowa, darmowe atrakcje dla dzieci z animatorem kreatywnych zabaw, wesołe miasteczko, kiermasz rękodzieła oraz liczne stoiska gastronomiczne. Można było zobaczyć pokaz pracy żywych pszczół, zaopatrzyć się w miody i produkty pszczele czy posilić się  kołaczem lub podpłomykiem.

Zarząd Stowarzyszenia wyraża wielką wdzięczność wszystkim ludziom o wielkim sercu za pomoc w organizacji XIII Świętojanek. Ciężko jest ubrać w słowa naszą wdzięczność, dlatego proste DZIĘKUJĘ niech zawiera wszystko, co chcemy wyrazić. A zatem, bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY DARCZYŃCOM i FUNDATOROM fantów, uczestnikom tego pięknego wydarzenia, dzieciom i młodzieży występującym w programach artystycznych, Dyrektorom szkół w Królowej Górnej i Królowej Polskiej, Strażakom OSP, Sołtysom, Panu Józefowi Świgutowi – Radnemu Rady Powiatu Nowosądeckiego za wieloletnią ofiarną pracę w Stowarzyszeniu, gościom na czele z Panem Michałem Nowakiem – Członkiem Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Panu Andrzejowi Stankowi – Wójtowi Gminy Kamionka Wielka, przedstawicielom Rady Gminy i wszystkim nie wymienionym, a wspierającym nasze działania.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego  oraz Gminy Kamionka Wielka.

Patronat Honorowy sprawowali:

Członek Zarządu Województwa Małopolskiego,  Starosta Nowosądecki – Tadeusz Zaremba oraz Wójt Gminy Kamionka Wielka – Andrzej Stanek.

Dodaj komentarz