VIII Świętojanki w Dolinie Królówki 2017

Świętojanki 2017 - 093O Świętojankach w Królowej można powiedzieć, że mają  swoją tradycję, bowiem w tym roku odbyły się już ósmy raz.

W niedzielę 25 czerwca, tuż  po św. Janie, przy scenie widowiskowej w Królowej Górnej zgromadziła się bardzo licznie młodzież oraz dorośli z terenu Doliny Królówki  i okolicznych miejscowości, aby bawić się oglądając i uczestnicząc w różnych programach – artystycznym, sportowym i rozrywkowym. Formuła imprezy była tak pomyślana, że każdy uczestnik mógł być kreatorem i widzem całego widowiska.

O godzinie 13.00 zawodnicy trzech drużyn: Królowej Górnej,  Królowej Polskiej i Mszalnicy-Zagóra rozegrali mecze piłki nożnej, a sportowcy młodsi równolegle grali integracyjny turniej BOCCI. Jedni i drudzy nie oszczędzali sił. Za ambicje i wysiłek wszyscy zostali nagrodzeni przez kibiców i organizatorów. Zawodnicy piłki nożnej otrzymali medale, które wręczył Zenon Kruczek-przewodniczący Rady Gminy  w Kamionce Wielkiej i prezes Stowarzyszenia Dolina Królówki Zdzisław Ząber.

W części artystycznej wystąpiły zespoły miejscowych szkół w  Królowej Górnej i Królowej Polskiej. Maluchy wprowadziły widzów i oglądających ich rodziców – mało w radość – w euforię swoimi dynamicznymi tańcami, śpiewem, brawurą i barwnymi strojami.  Z wielkim aplauzem przyjęty został występ tancerzy ze  szkoły WirDance z Nowego Sącza, a zarazem finalistów Międzynarodowego Turnieju Tańca Koszyce Open 2017. W ich gronie znalazła się  Martyna Dadał wraz z partnerem Michałem Motyką. Zaprezentowali oni tańce standardowe i latynoamerykańskie. W grupie starszej młodzieży, jak co roku, popisowy występ dały SIOSTRY SEKUŁA w swym duecie wokalno- instrumentalnym. W tym roku zaprezentowały wiązankę utworów z repertuaru zespołu „Czerwone Gitary”.

Dzieci i młodzież występująca wspaniale bawiła się, a rodzice i znajomi podziwiali ich talent. Brawom, uściskom, zdjęciom nie było końca.

Młodzież starsza, jak przystało na Świętojanki przygotowała taniec świętojański, który jest stałym elementem tego wydarzenia. Zgodnie z tradycją dawnych wieków panny ubrane były w białe suknie, a głowy ich zdobiły wianki z kwiatów i ziół. Dziewczęta imponująco zaprezentowały się tańcząc i pląsając przy muzyce, po czym w barwnym korowodzie przemaszerowały nad rzekę, by wrzucić do wody wianki.

Gościnnie  w programie artystycznym Świętojanek wystąpiła Kapela Kuźnicka z Łącka z góralskimi śpiewkami i góralskim muzykowaniem oraz Zespół Regionalny Skalnik z Kamionki Wielkiej kultywujący tradycje Lachów Sądeckich. Byliśmy świadkami folkloru w najlepszym wydaniu.

Imprezie towarzyszyły: loteria fantowa, wystawa prac plastycznych, kiermasz rękodzieła artystycznego i ludowego, pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej (okres Średniowiecza) i związane z tym atrakcje (przejażdżka konna, strzelanie z łuku, prezentacja strojów rycerskich i kobiecych z tego okresu), stoisko produktów TUPPERWARE i zielarskie, bogata gastronomia oraz atrakcje dla dzieci w wesołym miasteczku.

Prawdziwe oblężenie w tym roku przeżywało stoisko z loterią fantową, a losowanie nagród podniosło emocje całej widowni do zenitu, bowiem było ich wiele, a wartość niektórych wprawiała w osłupienie.

Za pośrednictwem Gminnych Wieści  Zarząd Stowarzyszenia składa serdeczne podziękowanie wszystkim sponsorom i fundatorom fantów. Było ich wielu. Podziękowanie za wsparcie finansowe kierujemy do Wójta Gminy Kazimierza Siedlarza, Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu za ufundowane nagrody oraz pomoc rzeczową za pośrednictwem Pana Józefa Świguta – wiceprzewodniczącego Rady Powiatu.                  Podziękowanie za życzliwość i pomoc organizacyjną kierujemy do księdza Krzysztofa Pasyka – proboszcza w Królowej Górnej.

Gościom, artystom i wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w imprezie.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

Dodaj komentarz