Swiętojańskie Powitanie Lata 2013

Image_55Świętojanki – tę nazwę powinni zapamiętać wszyscy, którzy lubią dobrą zabawę łączącą elementy sportowe, kulturalne i religijne. Świętojańskie Powitanie Lata w Królowej Górnej w tym roku otrzymało nie tylko nową nazwę, ale również formę. W związku z ogromnym zainteresowaniem, jakim cieszyła się impreza w ubiegłych latach, organizatorzy postanowili, że będzie ona trwała dwa dni. Dzięki finansowemu wsparciu z Europejskiego Funduszu Rolnego oraz bezinteresownej pracy wielu osób plany mogły zostać urzeczywistnione w całej pełni. Na ten cel Stowarzyszenie otrzymało pomoc finansową w formie dotacji od Marszałka Województwa Małopolskiego w kwocie 24 325,00 zł. Wartość wkładu niepieniężnego w postaci pracy członków Stowarzyszenia opiewała na kwotę 6 140,80 zł. Wszyscy zainteresowani mogli swobodnie korzystać z przygotowanych atrakcji, a pojawiło się ich sporo. Uroczystość jak zwykle miała na celu integrację mieszkańców okolicznych miejscowości, tym razem odbywała się pod hasłem: „Bądźmy razem!”

W ostatnią sobotę czerwca 2013 roku wczesnym popołudniem Edward Nowak – prezes Stowarzyszenia „Regionalne Centrum Promocji i Rozwoju Doliny Królówki” dokonał uroczystego otwarcia imprezy na niedawno wybudowanym kompleksie boisk „Orlik” w Królowej Górnej. Sportowców amatorów do działania i przestrzegania zasad fair play motywowali w krótkich przemówieniach Kazimierz Siedlarz – wójt Gminy Kamionka Wielka oraz ks. Józef Nowak – proboszcz parafii w Królowej Górnej. Tego dnia rozegrano mecze piłki siatkowej oraz nożnej, nad ich przebiegiem czuwali profesjonalni sędziowie. W sobotę swoje umiejętności prezentował również Szymon Skalski –Mistrz Polski we Freestyle Football z 2007 r. oraz Mistrz Świata z 2011 r. w kategorii „Battle”. Sportowiec poprowadził warsztaty dla zainteresowanych. Z pewnością jego pokaz stał się inspiracją dla wielu młodych ludzi, którzy już tego samego dnia próbowali swoich sił w żonglowaniu piłką. Imprezę zakończyła świetna dyskoteka pod chmurką, której przewodniczył DJ MIKE. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Nie przeszkodziło to chyba jednak nikomu, by następnego dnia o 11:00 wziąć udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Królowej Górnej, a później zgromadzić się wokół nowo wybudowanej sceny widowiskowej i bawić się z nową energią. Na przybyłych czekały atrakcje znane z poprzednich lat – wystawy plastyczne i koronkarskie, konkurs wianków, akcja „Kwiatek z niespodzianką” i wiele innych. Były również upragnione „dmuchańce”, które w tym roku przeżywały istne oblężenie z racji swojej różnorodności oraz tego, że były gratis. Mali i duzi wyżywali się do woli. Nowością na tegorocznych Świętojankach były pokazy i konkursy przygotowane przez członków Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej, które skupiły szerokie grono zainteresowanych. Na scenie jak zwykle królowali artyści, najpierw wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej oraz Zespołu Szkół w Królowej Górnej, dając popis umiejętności wokalno – tanecznych. Następnie pojawiły się trzy zespoły reprezentujące różne gatunki muzyczne: Roots Rockets, Zespół Regionalny „Mszalniczanie” oraz Orkiestra Zdrojowa. Każdy występ zapisał się w naszej pamięci na długo. Na koniec wystąpił zespół Farellband, dzięki któremu znakomita zabawa trwała do północy.

Sukces kolejnego Świętojańskiego Powitania Lata pokazuje, że taka impreza w Dolinie Królówki to świetny pomysł, a jej organizatorzy potrafią wyjść naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności. Przeprowadzona zbiórka publiczna w postaci sprzedaży cegiełek wartościowych z przeznaczeniem na budowę kompleksu grillowego przy scenie widowiskowej w Królowej Górnej to kolejny krok w kierunku lepszej przyszłości. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że za rok zabawa będzie równie udana i nie popsują jej deszczowe chmury, które do tej pory udawało się przepędzić.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia

Dodaj komentarz